Tokaj már évtizedek óta fontos irodalmi központ. A magyar költészet napja is különleges volt a városban. Április 11-én felavatták a Millenniumi Irodalmi Emlékpark legújabb domborművét. Márai Sándor domborművének ünnepélyes avatására a legtökéletesebb időpont volt A magyar költészet napja, hiszen 2025. április 11-e Márai Sándor születésének 125. évfordulója.
A magyar költészet napja nem csak József Attila születésnapja. A domborművet Juha Richárd, Munkácsy-díjas debreceni szobrászművész készítette. Ez az első alkotása az emlékparkban, de nem az utolsó, hamarosan újabb művel gazdagítja a helyszínt. L. Simon László, a Tokaji Írótábor Egyesület elnöke, az esemény házigazdája felidézte az írótábor hagyományát, amely 53 éves fennállása óta rendszeresen emléket állít azoknak, akik szellemiségükkel meghatározták a magyar irodalmat. A magyar költészet napja van, amely József Attila, nem mellesleg Márai Sándor születésnapja is. A néhai író, publicista, naplóíró, az emigráció ikonikus alakja ezentúl itt, a tokaji gimnázium szomszédságában idézi majd meg a magyar szellemi örökség egyik legösszetettebb és legemberibb alakját. Nincs még egy ilyen személy a magyar irodalomban, aki a kommunizmussal ilyen makacson szembement. Nem azért nem tért haza Magyarországra, mert nem térhetett, hanem mert nem volt hajlandó abba a rendszerbe.
Lassan betelik az irodalmi emlékfal. Kevés település büszkélkedhet olyan irodalmi emlékhellyel, mint Tokaj. És ha a fal betelik, már tudjuk, hol folytatjuk – mondta ünnepi köszöntőjében Posta György, Tokaj polgármestere.
Tokaj büszke a természeti, az építészeti és a kulturális örökségre is.
A domborművet Kövér László, az Országgyűlés elnöke és Koncz Zsófia, a térség országgyűlési képviselője, családokért felelős államtitkár leplezték le.
Egy ember, aki hű maradt a magyarságához.
Márai egy olyan ember volt, aki a 20. század történelmének viharai közepette is hű maradt önmagához, a magyar kultúrához, a nyelvhez, a borhoz, a magyarságához – méltatta az írót ünnepi beszédében Koncz Zsófia. Az államtitkár felidézett egy személyes történetet azokból az évekből, amikor az Egyesült Államokban dolgozott.
Tudják, van egy pad San Diegóban, ahol Márai szívesen üldögélt. Várta a rendszerváltást a Magyar házzal szemben. Sajnos már nem élhette meg.
Erős Kinga, a Magyar Írószövetség elnöke Márai emberi és írói nagyságát méltatta. Márai Sándor életműve a magyar irodalom különleges ékköve. Egy óriási életművet hagyott hátra, és nem csak irodalmi értelemben, hanem megmutatta, hogy érdemes embernek lenni.